fbpx
https://codeengineers.com/pl/offer-software-house/4-x-x-1-30/dedykowane-aplikacje-webowe-polska-walbrzych
SEO BELGIUM - http://www.codeengineers.com/globalseo_english/p18__seo_google_adwords_in_belgium_link_building_belgium_googlebe.html - SEO Belgium
http://kwaternica.pl/offers/search/default?city=zakopane&prom=0 oferty noclegowe Zakopane Bardzo dobrze obrazujemy warunki kwater z naszej ofertydlatego wybór noclegu z nami to sama przyjemność. http://kwaternica.pl/ - oferty noclegowe Zakopane i wiele różnych lokalizacji. Sprawdź ofertę i rezerwuj już dzisiaj!
suknia ciążowa lulany Suknia ciążowa w niskich cenach - sprawdź na lulany.pl, zapraszamy. Spodziewasz się dziecka, a w najbliższym czasie wybierasz się na przyjęcie weselne i nie masz co na siebie założyć? Idealne rozwiązanie to suknia ciążowa, która wyeksponuje Twój brzuszek, a ty poczujesz się elegancko, a zarazem seksownie i wygodnie.          https://lulany.pl/stroje-kapielowe-dla-muzulmanow/     https://cetia.pl/zabawka-dla-dziecka-montessori-karty-i-liczniki-numer-matematyki-wczesna-edukacja-dziecieca-szkolenie-przedszkolne-zabawki-dla-dzieci-juguetes/
Home > DZIECI > Mięczak zakaźny u dziecka – jak rozpoznać chorobę?

Mięczak zakaźny u dziecka – jak rozpoznać chorobę?

Mięczak zakaźny to choroba zakaźna skóry, która jest wywoływana przez wirusa z grupy ospy. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku do pięciu lat a także u młodzieży i dorosłych w przedziale wiekowym od 15 do 29 lat. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – pojedyncze, woskowo białe guzki z zagłębieniem w części środkowej, których wymiary wahają się od 2 do 6 mm.

Przyczyny zakażenia

Mięczakiem zakaźnym dziecko może bardzo łatwo się zarazić poprzez kontakt z zakażonymi ręcznikami, odzieżą, zabawkami oraz poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która również jest zakażona. Choroba ta najczęściej dotyka najmłodszych do piątego roku życia. Zarazić się można praktycznie w każdym momencie, ale najbardziej na niebezpieczeństwo narażone są dzieci znajdujące się w stanach upośledzonej odporności lub podczas przewlekłego leczenia między innymi lekami immunosupresyjnymi. Wirus częściej atakuje również osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry.

Objawy mięczaka zakaźnego u dzieci

W większości przypadków zakażeń wirusem mięczaka zakaźnego, jedynym objawem jest charakterystyczna wysypka. Na skórze zaczynają pojawiać się woskowo białe, kopulaste lub okrągłe guzki niewielkich rozmiarów, a w ich centralnym punkcie znajduje się niewielkie zagłębienie. Przy próbie wyciskania, wydobywa się z nich kaszowata treść. U młodszych dzieci tego typu zmiany występują najczęściej na twarzy, tułowiu oraz kończynach. Pojawia się ich zazwyczaj od kilku do kilkuset, a czym ich mnie, tym większych rozmiarów nabierają. U młodzieży może dojść do zakażenia mięczakiem zakaźnym drogą płciową i wtedy guzki pojawiają się po wewnętrznej stronie ud oraz na narządach płciowych i okolicy łonowej. Istnieje spore ryzyko, że po zagojeniu się guzków, na skórze pozostaną niewielkie blizny.

Leczenie mięczaka zakaźnego

Mięczak zakaźny w znacznej większości przypadków nie wymaga uporczywego leczenia. Zmiany mogą ustąpić samoistnie i tak zazwyczaj się dzieje w ciągu sześciu do osiemnastu miesięcy. Jeśli jednak guzki są bardzo liczne i nie znikają po upływie kilku miesięcy, a wręcz pojawia się coraz więcej nowych, należy udać się do lekarza specjalisty w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Mięczak zakaźny może być leczony między innymi poprzez łyżeczkowanie zmian, krioterapię, bądź też laser. Istnieje również możliwość mechanicznego wyciskania wykwitów. Po wykonaniu wymienionych zabiegów należy w dalszym ciągu dbać o podrażnioną skórę poprzez stosowanie nalewek jodowych na miejsca, z których usuwane były guzki. W przypadku mięczaka zakaźnego z reguły nie dochodzi do nawrotów.

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *