Spiżarnia pełna cennych ziół i roślinnych mieszanek może przynieść nam naprawdę wiele korzyści – zwłaszcza zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy przechowujemy je z myślą o konkretnym przeznaczeniu, czy nie mamy co do nich określonych planów, warto zadbać o to, by znalazł się tam także len mielony.
Dlaczego warto sięgnąć po len mielony?
Zdobywający coraz większą popularność wśród świadomych miłośników zdrowego odżywiania len mielony cieszy się zasłużoną renomą. Co ciekawe, jego cenne właściwości doceniano już wiele tysięcy lat temu. Siemię lniane doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu trawiennego oraz wspiera prawidłową perystaltykę jelit, dzięki czemu jest sprzymierzeńcem wszystkich osób, które pragną szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. To jednak nie wszystko. Spożywany regularnie może dostarczyć naszemu organizmowi dodatkową porcję białka, błonnika pokarmowego oraz tłuszczów nienasyconych. Warto wiedzieć, że wykonany na jego bazie napar jest często polecany osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, ponieważ skutecznie łagodzi związane z nimi dolegliwości. Kolejną zaletą lnu mielonego jest fakt, że nie zawiera w swoim składzie glutenu i praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego spożywania. Dzięki swojej formie może przybierać też wiele postaci, ułatwiając nam uczynienie go składnikiem codziennej diety. Len mielony bez problemu odnajdziemy w każdej aptece oraz w wielu sklepach i drogeriach, a jego cena nie stanowi bariery dla większości potencjalnych użytkowników.
Len mielony – jak spożywać
Najczęściej spotykaną formą przyrządzania tradycyjnego lnu mielonego jest przygotowany w domowych warunkach produkt na bazie kleiku, powstający po zalaniu zmielonych nasion wrzątkiem (3 szklanki wody na 1 łyżeczkę). Możliwości mamy jednak znacznie więcej i na pewno warto z nich skorzystać. Okazuje się, że len mielony doskonale sprawdza się też w formie dodatku do mleka (także z płatkami śniadaniowymi), najróżniejszych owoców, soków, jogurtów lub miodu. Dzięki temu może zyskać nasz ulubiony smak i być spożywany nawet do 3 razy dziennie. W formie dodatku może występować także w towarzystwie pieczywa, zup lub sosów – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i skłonności do eksperymentowania z nowymi smakami. Warto pamiętać, że len mielony powinien być przechowywany w suchym i zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej, aby jak najdłużej zachował swoje cenne właściwości.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023