fbpx
Inwestycja w wynajem mieszkania to sposób na pomnażanie kapitału i osiągnięcie finansowej niezależności. KORZYŚCI INWESTYCJI NA RYNKU WYNAJMU MIESZKAŃ Korzyści z inwestycji w wynajem mieszkania są liczne i zróżnicowane. W przypadku wynajmu mieszkań, inwestor może liczyć na stały dochód bez konieczności angażowania się w ryzykowne spekulacje.
Home > RODZINA > Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdź nasze porady!

Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdź nasze porady!

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spacerów i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wyjmujemy z piwnic rowery, kijki do trekkingu, bierzemy psa i wyruszamy za miasto. Niestety, w przypływie wiosennej euforii często zapominamy o zagrożeniach, jakie czyhają na nas w lesie, na trawnikach czy w gałęziach drzew. Kleszcze, bo o nich mowa, wiosną budzą się do życia i wyruszają na żer. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak prawidłowo i bezpiecznie usunąć pajęczaka.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Na pytanie odpowiada ekspert z Centrum Medycznego w Wolsztynie:

„Przede wszystkim, kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, ponieważ ryzyko zakażenia krwi zdecydowanie maleje, jeśli uda się insekta pozbyć w ciągu pierwszych 12 godzin od momentu wpicia. Owada można usunąć samodzielnie przy użyciu sprzętu dostępnego w aptekach. Dla osób bez doświadczenia najlepsza będzie pompka, działająca na zasadzie podciśnienia, jednak zawsze istnieje ryzyko oderwania głowy kleszcza.

 Dlatego jeśli nie czujemy się pewnie, warto udać się do lekarza, ponieważ podczas wyciągania kleszcza najważniejsze jest, aby usunąć go w całości. Nie możemy również smarować miejsca wpicia żadnymi substancjami, by nie sprowokować wymiotów kleszcza – w ślinie pasożyta znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje.”

 Warto wiedzieć, że wizyta u lekarza w celu profesjonalnego i bezpiecznego wyciągnięcia kleszcza będzie miała jeszcze jedną korzyść. Podczas wizyty można także wykonać badania krwi pod kątem zakażenia jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze. Szybkie wykrycie choroby i podanie antybiotyków zwiększa, szanse na uniknięcie powikłań i powrót do zdrowia.

Jak usunąć kleszcza?

Wbrew panującym opiniom, kleszcza nie można wykręcać! Grozi to ukręceniem i pozostawieniem aparatu gębowego w ciele, co może doprowadzić do powikłań. Zatem, jak wyjąć kleszcza?

Pasożyta należy chwycić jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku prostopadłym do miejsca wpicia. Następnie, ranę trzeba dokładnie odkazić, np. za pomocą spirytusu salicylowego. Warto również upewnić się czy owada usunęliśmy w całości. Osobom, które nie mają doświadczenia i nie wiedzą jak wyrwać kleszcza w bezpieczny sposób, radzimy udać się do lekarza.

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Kleszcze atakują nie tylko ludzi, musimy pamiętać także o naszych czworonogach. Zabierając psa na spacer, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaaplikować na jego sierść specjalne krople bądź założyć obrożę odstraszającą insekty. Jednak żaden środek nie zabezpiecza przed ukąszeniem w  100%. Zatem, jak postępować, jeśli dojdzie do ukąszenia? Jak usunąć kleszcza u psa?

Zasada jest taka, jak w przypadku ludzi. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, najlepiej użyć dostępnych na rynku narzędzi (haczyki, szczypczyki, lasso), a następnie ranę zdezynfekować. Jednak w przypadku zwierząt, które czasami trudno okiełznać, warto udać się do weterynarza, który ma doświadczenie i wie jak wyjąć kleszcza psu szybko i bezpiecznie.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Samodzielne usuwanie kleszcza u kota wygląda identycznie jak u psa. Jednak w przypadku kota, problem z brakiem chęci do współpracy występuje zdecydowanie częściej. Te z natury niepokorne zwierzęta zdecydowanie trudniej opanować, dlatego od razu po odkryciu na jego ciele kleszcza, najlepiej udać się do lecznicy weterynaryjnej. Nie zapominajmy jednak, że kota również trzeba zabezpieczyć przed kleszczami za pomocą kropli lub obroży.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Ugryzienie przez kleszcza jest bezbolesne, jednak jego konsekwencje mogą być niebezpieczne. Zatem, co zrobić jak ugryzie kleszcz?

Wyjaśnia ekspert z centrummedyczne.info:

„Bezdyskusyjne kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Oczywiście nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny chorobowe.. Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez te owady są: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także nieco rzadziej anaplazmoza, babeszjoza i bartonelloza.

Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia trzeba obserwować mniej więcej przez miesiąc i sprawdzać, czy nie występują objawy zakażenia – rumień wędrujący, gorączka, ból głowy, mięśni i stawów czy kaszel. Po wystąpieniu któregoś z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania testów i rozpoczęcia kuracji antybiotykowej”.

 

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *