fbpx
Home > DOM > Jak prać wełniane swetry?

Jak prać wełniane swetry?

Zakupienie swetra z dobrej jakości wełny, to nie lada wyczyn – wie o tym każdy, kto w poszukiwaniu ciepłego okrycia na jesienne czy zimowe wieczory, przeglądał metki wielu ubrań, mających w nazwie dumny dopisek „z wełną”. Odnalezienie jednak tego stroju to jednak dopiero połowa sukcesu. Równie ważna, o ile nie najważniejsza, jest jego odpowiednia pielęgnacja. Tym samym od razu nasuwa się pytanie: jak prać wełniane swetry i na jakie produkty do prania się zdecydować?

Wełna – parę słów o materiale

Wełna to materiał, który należy otoczyć szczególną troską. Warto sobie uświadomić, że owce, króliki, wielbłądy czy alpaki (a więc zwierzęta, z których sierści najczęściej jest ona pozyskiwana) to stworzenia, które na co dzień muszą sobie radzić w trudnych warunkach. Wełna jest zatem produktem, który ma właściwości termoregulacyjne i higroskopijne – pochłania wilgoć, nie pozostawiając człowieka z nieprzyjemnym uczuciem bycia zlanym potem.

Wełna nie chłonie także zapachów, a jej łuskowata struktura sprawia, że znacznie trudniej ulega zabrudzeniom niż bawełna. Jej dużą zaletą jest także to, że wykonane z niej ubrania nie wymagają prasowania.

Najważniejsze zasady prania wełnianych rzeczy?

Przede wszystkim nie pierz swoich wełnianych swetrów często. Wełniane ubrania nie tylko nie potrzebują tak nadmiernego odświeżania, ale i wręcz go nie lubią – szczególnie jeśli ma ono miejsce w gorącej wodzie. Piorąc swetry czy akcesoria ubraniowe z tego naturalnego materiału, warto więc zadbać o letnią temperaturę wody i absolutnie nie trzeć czy pocierać go z nadmierną siłą. W ten sposób można łatwo zniszczyć ulubiony strój.

Piorąc wełniane rzeczy, dobrze jest zdać się na pranie ręczne albo – z wykorzystaniem odpowiedniego programu w pralce, a następnie suszarce – upewnij się, że Twoja suszarka ma specjalny program do suszenia wełny. Nie bez znaczenia jest także płyn, jakiego w tym celu użyjesz. Sięgaj po produkty do prania, które na etykiecie mają zaznaczone, że nadają się do wełnianych ubrań – zaufaj markom, takim jak Ludwik.

Świetnie sprawdzą się na przykład ekologiczne kapsułki do prania Ludwik Ekologiczny 2 w 1, dedykowane zarówno tkaninom białym, jak i kolorowym. Ich wykorzystanie to podwójna korzyść:  z jednej strony zyskujesz czyste pranie, z drugiej przyczyniasz się do ochrony środowiska, wykorzystując biodegradowalne produkty do prania, które nie zawierają ani substancji chemicznych, ani alergenów zapachowych. Są więc w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojej rodziny.

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.