O ciąży pozamacicznej mówimy wówczas, gdy zarodek zagnieżdża się w jajowodach zamiast w jamie macicy. Jest to sytuacja zagrażająca zdrowiu i życiu matki. Urodzenie się dziecka zagnieżdżonego poza macicą obarczone jest dużym ryzykiem. Przyczyn ciąży pozamacicznej najczęściej należy upatrywać w występujących wadach dróg rodnych kobiety.
Kobieta, która zaszła w ciążę pozamaciczną powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą ginekologa. Po stwierdzeniu tego rodzaju ciąży najlepiej jest od razu udać się do prywatnego gabinetu ginekologicznego specjalisty, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży pozamacicznej. Pacjentki często polecają sobie prywatny gabinet ginekologiczny we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej.
Prawdopodobieństwo występowania tego rodzaju ciąży wynosi 1 na 100. Wiele z takich ciąż zostaje naturalnie poroniona. Jeśli jednak ciąża pozamaciczna zostaje podtrzymana, konieczne jest ścisłe kontrolowanie stanu zdrowia zarówno przyszłej matki, jak i dziecka i dotyczy to całego okresu ciąży.
Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?
Szukając przyczyn wystąpienia ciąży pozamacicznej należy zwrócić uwagę na to, czy nie występują zmiany przerostowe, do których doszło w wyniku zapalenia przydatków. Zrosty tego rodzaju najczęściej pojawiają się po przebytych infekcjach bakteryjnych lub grzybiczych w obrębie układu rozrodczego kobiety. Często także kobiety, które mają wrodzone wady jajowodów zachodzą w ciążę pozamaciczną. Są to wady polegające na zwężeniu lub zarośnięciu jajowodów. Zdarza się, że przewlekłe infekcje w obrębie jamy ustnej mogą doprowadzić do powstawania infekcji w obrębie układu rozrodczego kobiety. Dlatego nawet jeśli kobieta czuje się dobrze, ale prześwietlenie wykazało toczący się stan zapalny w szczęce, należy koniecznie doprowadzić do jego całkowitego usunięcia. Inny możliwy powód rozwinięcia się ciąży pozamacicznej jest obecność wkładki antykoncepcyjnej domacicznej (zarówno miedzianej, jak i hormonalnej).
Ciąża pozamaciczna – wczesne objawy
Pacjentki często zastanawiają się, czy test ciążowy jest w stanie wykryć ciążę pozamaciczną oraz jakie są typowe dla tego rodzaju ciąży objawy, różnicujące ją od ciąży prawidłowej. Na te pytania ginekolodzy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć. Częstym objawem jest ból w podbrzuszu oraz występowanie krwawienia na początkowych etapach ciąży. Pozytywny wynik testu zwykle potwierdza ginekolog Wrocław i to właśnie tam dostajemy diagnozę o występowaniu ciąży pozamacicznej. Widoczne jest to na badaniach USG w ciąży. Sam wynik testu nie mówi o rodzaju ciąży. Należy jednak podkreślić, że wynik testu może być pozytywny w sytuacji, gdy jest to ciąża pozamaciczna. Inny objaw, który może wskazywać na występowanie ciąży pozamacicznej to niskie ciśnienie krwi u kobiety, bladość skóry, a także występujące omdlenia.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023