fbpx
Home > ZDROWIE > Badanie moczu – przygotowanie do badania, pojemnik na mocz, analiza wyników

Badanie moczu – przygotowanie do badania, pojemnik na mocz, analiza wyników

Mocz jest produktem przemiany materii, wytwarzanym przez nerki. Składa się przede wszystkim z wody, ale też substancji, które podczas badania mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Jak przygotować się do badania? Jakie choroby można stwierdzić badając mocz?

 

Jałowy pojemnik na mocz, czyli jak przygotować się do badania moczu

 

Badania krwi i moczu zlecane są przez lekarzy specjalistów i wykonywane na podstawie skierowania. Na badania można też zgłosić się prywatnie, ale wtedy trzeba liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Większość przychodni zdrowia pobiera krew i odbiera mocz w określonych godzinach, zazwyczaj porannych, ponieważ badania te powinny być wykonywane na czczo (w przychodni można też ewentualnie dostać pojemnik na mocz). Na skierowaniu podane są informacje pod jakim kątem będą wykonywane badania. Krew pobierana jest na miejscu, natomiast mocz najlepiej oddać przed wizytą w przychodni. Jałowy pojemnik na mocz, który można dostać w każdej aptece, jest najlepszym sposobem dostarczenia próbki do badania. Nie zaleca się dostarczania próbek w innych pojemnikach (np. w słoiku) ze względu na to, że jeśli pojemnik na mocz nie jest jałowy, to mogą się w nim znajdować substancje, które mogą zaburzyć wynik badania. Przed pobraniem próbki należy umyć ręce oraz okolice ujścia cewki moczowej.

 

Mała próbka w pojemniku na mocz dużą dawką wiedzy o stanie o zdrowia

 

Analiza dostarczonej próbki moczu może bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Lekarze zlecają badanie moczu, jeśli podejrzewają:

 

– choroby nerek

– choroby wątroby i trzustki

– zapalenie pęcherza moczowego lub inne choroby związane z drogami moczowymi (kamica czy nowotwory)

– cukrzycę

– żółtaczkę

– reumatoidalne zapalenie stawów

 

Badanie moczu może być przeprowadzane również u osób rozpoczynających pracę w nowej firmie, jako jedno z badań wykonywanych na podstawie skierowania od pracodawcy. Lekarz może też zlecić profilaktyczne badanie moczu, które pozwolić ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i wykluczyć ewentualne choroby. Należy pamiętać, że mocz powinno się dostarczyć do badania tego samego dnia, w którym pobrano próbkę. Jeśli nie można od razu dostarczyć pojemnika do badania, to pojemnik na mocz trzeba przechowywać w chłodnym miejscu (np. w lodówce). Wyniki badań zazwyczaj dostępne są już na drugi dzień, a ich identyfikacji dokonuje lekarz.

 

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *