fbpx
Home > ZDROWIE > Zgaga – objaw nie tylko choroby refluksowej

Zgaga – objaw nie tylko choroby refluksowej

Cofanie się soków żołądkowych do przełyku powoduje powstawanie zgagi. Jest to objaw choroby refluksowej, ale i może towarzyszyć innym schorzeniom występującym po stronie układu pokarmowego. Zgaga bywa również odczuwana w odmiennych jednostkach chorobowych.

Zgaga i refluks

Pieczenie odczuwane tuż za mostkiem, zwykle po zjedzeniu określonych potraw, podczas schylania się czy leżenia, to właśnie zgaga. Spośród diagnozowanych dolegliwości układu pokarmowego, tuż po zatruciach pokarmowych, jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów. Zgaga odczuwana po obfitych posiłkach, pojawiająca się tylko raz na jakiś czas, jest reakcją na przeciążony żołądek. Jeśli jednak jej występowanie nie ma związku ze spożywaniu potrawami, staje się coraz bardziej dotkliwe i częstsze, może oznaczać rozwój choroby.

Należy zwrócić uwagę na różnice między zgagą a refluksem. Zgaga sama w sobie jest objawem, który może towarzyszyć wielu schorzeniom. Z kolei refluks, czyli zarzucanie żołądkowo-przełykowe, to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. Zarzucanie treści pokarmowej do przełyku może zatem odbywać się z występującą zgagą, ale i całkowicie bezobjawowo.

Zgadze mogą towarzyszyć inne objawy, jak nadmierne uczucie pełności pomimo jedzenia niewielkich objętościowo posiłków, ból lokalizowany w nadbrzuszu, nudności i wymioty oraz brak apetytu. Ponadto częste „odbijanie”. Wizyta lekarska jest koniecznością, jeśli do zgagi dochodzą inne objawy, ponieważ mogą one sugerować rozwój rozmaitych schorzeń. Przyczyn takiego stanu upatruje się również w stosowaniu niektórych leków.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Ze zgagą można sobie radzić przede wszystkim zmieniając nawyki żywieniowe. Należy jeść częściej, ale mniejszymi porcjami, przeżuwając powoli i dokładnie, by podczas jedzenia nie połykać powietrza. Nie można najadać się przed snem. Warto ograniczyć spożywanie słodyczy, picie alkoholu, napojów gazowanych, kawy czy mocnej herbaty. Doraźną pomocą są także dostępne środki apteczne, jak Ranigast Max. Ich działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu żołądkowego. W przypadku dalszej diagnostyki i stwierdzenia występowania konkretnego schorzenia, leczenie powinno zostać dopasowane indywidualnie do aktualnego stanu oraz pojawiających się objawów.

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *