Świetlik na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie pospolitej, prostej rośliny, która nie posiada wielu cennych dla człowieka właściwości. Może to być związane z tym, że rośnie na łąkach ora pastwiskach. Jednakże zanim zostanie skreślony warto dowiedzieć się co można jej zawdzięczać.
Jakie właściwości posiada świetlik?
Świetlik wykorzystywany jest przez Europejczyków od wielu tysięcy lat. W dawnych czasach używano go w trakcie produkcji wina oraz piwa, jednakże posiada on także szereg zdrowotnych właściwości. Używa się go przede wszystkim w przypadku problemów z oczami. Można używać go chociażby w przypadku zapalenia spojówek, alergicznego łzawienia, a na dodatek rozprawia się z katarem. Herbata przygotowana z tej rośliny to wsparcie dla wszystkich, którzy mają problemy z żołądkiem oraz górnymi drogami oddechowymi. Trudności z pamięcią, a nawet żółtaczka to kolejne przykłady, kiedy świetlik okaże się doskonałym rozwiązaniem. Co ciekawe wiele setek lat temu roślina była palona w fajkach i służyła na kaszel (tylko i wyłącznie w połączeniu z tytoniem).
W jaki sposób zająć się świetlikiem?
Świetlik, który występuje na łąkach może być zbierany przez każdego z nas, gdyż jest ogólnodostępny. Warto się jednak upewnić, że w miejscu w którym można go znaleźć nie opryskuje się roślin przy pomocy chemii. Świetlik należy zbierać latem bądź w pierwszej połowie jesieni. W tym czasie ma on dużo kwiatków. Roślina powinna być ucięta na parę centymetrów nad ziemią. Kiedy zbierze się już wystarczającą ilość zarówno łodyżki, jak i liście oraz kwiaty powinno się suszyć w wysokiej temperaturze. Pomieszczenie, gdzie umieszcza się roślinę musi być również przewiewne. Wysuszone ziele może zostać pocięte na mniejsze części oraz umieszczone w szklanym słoiku.
Jak już zostało wspomniane prezentowana roślina sprawdza się przede wszystkim w trakcie problemów z oczami. Dlatego przy jego pomocy można przygotować specjalne krople, które pomogą zmagać się z różnorodnymi schorzeniami. Oprócz tego można przygotować napar wykorzystywany do przemywania brzegów spojówek, albo wykonywania okładów na powieki. Zadanie to nie powinno nikomu sprawić większych trudności, gdyż przygotowany wcześniej susz wystarczy zalać przy pomocy wrzątku i odstawić. Napar nie powinien zostać odstawiony do wykorzystania na drugi dzień, gdyż pod wpływem powietrza oraz innych czynników traci swoje cenne właściwości. Roślina nic nie kosztuje, codziennie należy więc przygotować świeży napar.
Mimo, iż używa się go od niepamiętnych czasów świetlik nie doczekał się wielu badań oraz eksperymentów z dziedziny okulistyki. Naukowcy twierdzą, iż związki aktywne znajdujące się w roślinie wykazują zdolność zwalczania bakterii, wirusów oraz grzybów, dzięki czemu można go wykorzystać na wiele sposobów. Przewiduje się, że jest to roślina bogata w dużą ilość antyoksydantów, co skutecznie sprawdzi się w przypadku zmagania się z zaćmą, a do tego ma możliwość obniżania ciśnienia w gałce ocznej. Owrzodzenie oczu, słaby wzrok, przemęczone oczy, a także pieczenie i swędzenie także powinno zostać załagodzone przy pomocy świetlika.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023