fbpx
Home > URODA > Łysienie łojotokowe

Łysienie łojotokowe

Z poprzednich artykułów zamieszczonych na blogu Second Hair Clinic wiemy już, że etiologia wypadania włosów może być bardzo zróżnicowana. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się nieco dokładniej łysieniu łojotokowemu, a więc takiemu, które może być następstwem zbyt dużej ilości sebum pokrywającego skórę głowy.

Nadprodukcja łoju

Matka Natura skonstruowała świat w ten sposób, że często to, co jest niezbędne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, w nadmiernej dawce może mu szkodzić. Nawet konieczna do podtrzymania procesów życiowych woda, podana w zbyt dużych dawkach może stanowić truciznę. Nieco podobną analogię możemy sformułować opisując znaczenie łoju. Otóż jest to naturalna wydzielina skóry człowieka, która pełni swoje określone funkcje. To właśnie łojowi derma zawdzięcza odpowiednie nawilżenie czy dodatkową warstwę ochronną przed bakteriami lub promieniowaniem UV. Łój jest produkowany w gruczołach łojowych, których największe skupisko znajduje się na twarzy – w rejonie nosa, brody i czoła, a także na tułowiu, ramionach czy wreszcie na skórze głowy. Nadmiar opisywanej wydzieliny może mieć swoje korzenie w aktywności hormonów, powodujących nadczynność gruczołów odpowiedzialnych za produkcję sebum, lub w kwestiach genetycznych. Za nadpodaż łoju odpowiadają też przyzwyczajenia higieniczne, stres, długotrwałe noszenie nakryć głowy, przebyte choroby immunologiczne, podrażnienia skóry czy nieodpowiednia dieta. Typowymi okresami w rozwoju człowieka, w których obserwujemy zwiększone wytwarzanie się łoju są: dojrzewanie u nastolatków i pokwitanie u dorosłych. Nadprodukcja sebum w pierwszym etapie ujawnia się przetłuszczaniem włosów, następnie może przybrać formę łupieżu łojotokowego, a nawet łojotokowego zapalenia skóry.

Nadmiar łoju a łysienie

Dlaczego zbyt dużo łoju może stymulować wypadanie włosów? Zacznijmy od łupieżu. Jego zwykła (sucha) odmiana sprawia, że pukle stają się bardziej łamliwe i sprawiają wrażenie przesuszonych. Ta wersja łupieżu nie powoduje jednak wypadania włosów. Łysienie może być natomiast wynikiem łupieżu tłustego. W przebiegu tej patologii pojawiają się uwarstwione żółte strupy i inne oznaki stanu zapalnego. Zbyt gruba warstwa łoju staje się dobrym siedliskiem patogenów, w tym grzybów i bakterii, które mogą powodować infekcje i wpływać na kondycję cebulek włosowych. Wszystko to prowadzi do osłabienia się struktury włosa i stopniowego przerzedzania się fryzury. Zmiany rozpoczynają się zwykle w okolicach skroni, by w kolejnym stadium przenieść się wyżej, w stronę czubka głowy. Łysienie łojotokowe jest domeną panów, choć również i kobiety nie są wolne od tego typu dolegliwości. Mimo, że mężczyźni są głównymi ofiarami łysienia łojotokowego, nie należy go utożsamiać z łysieniem typu męskiego (androgenowym). To ostatnie jest bowiem rezultatem metabolizmu androgenów, w tym testosteronu i dehydroepiandrosteronu. Co prawda oba te hormony stymulują również produkcję łoju, jednak łysienie łojotokowe jest następstwem także innych czynników, przez co łysienie androgenowe i łojotokowe to dwa różne typy wypadania włosów.

Terapia łysienia łojotokowego

Jak każdy inny rodzaj łysienia, także jego łojotokową odmianę, należy właściwie zdiagnozować u trychologa lub lekarza dermatologa. Dopiero odpowiednie określenie przyczyny wypadających włosów w gabinecie specjalisty jest podstawą do wszczęcia kuracji. W przypadku łysienia łojotokowego zwykle stosuje się miejscowo środki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, leki oraz suplementy przeciwświądowe i keratolityczne. Te ostatnie pomagają usuwać rogową warstwę naskórka. Dodatkowo niektórzy pacjenci przyjmują także preparaty wzmacniające, zawierające zwiększoną dawkę wit. A, B i E oraz korzystają z zabiegów fototerapii. W cenie jest też unikanie stresu, zróżnicowana dieta oraz odłożenie papierosów i alkoholu. W sukurs osobom zmagającym się z łysieniem łojotokowym przychodzi także oferta drogerii. W sklepach z kosmetykami można znaleźć specjalne kosmetyki dostosowane do potrzeb skóry łojotokowej.

 

Https://secondhair.plhttps://peruka-sklep.plhttps://www.perukisklepy.pl

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *