Bez witamin nie funkcjonuje żaden ludzki organizm. Są one tak samo potrzebne jak białko, węglowodany oraz inne składniki odżywcze. Odgrywają bardzo ważną rolę w procesach biochemicznych oraz pozostałych funkcjach życiowych. Czy można się obejść bez D3?
Jedna z witamin, którą trzeba koniecznie uzupełniać
Wszystkie witaminy są ważne, jednakże większość z nich dostarczana jest przy pomocy pożywienia. Sytuacja jest nieco inna w przypadku witaminy D3. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jej zadanie polega na pobudzaniu wchłaniania wapnia oraz fosforu, co sprawia, że kości zdrowo rosną, a do tego mają właściwą gęstość. Jest to ważne przede wszystkim u niemowląt oraz małych dzieci. Omawiana witamina ma możliwość zapobiegania nadciśnieniu, chorobom serca, różnorodnym alergiom, anemii i cukrzycy. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmiar witaminy jest tak samo negatywny jak jej niedobór, ważne jest więc znalezienie złotego środka w trakcie jej przyjmowania.
Jak objawia się nadmiar witaminy D3?
Witamina D jest przedawkowywana jedynie w nielicznych przypadkach. Sytuacja ta nie może mieć miejsca, kiedy spożywa się normalną dietę oraz korzysta z kąpieli słonecznych. Warto mieć na uwadze, że zbyt duże ilości witaminy D3, które zostały wytworzone w trakcie ekspozycji na słońce przechowywane są w tkance tłuszczowej. W związku z tym potrzeba około dwóch miesięcy, żeby przedostała się ona do krwiobiegu. Odbywa się to głównie w czasie zimy. Przedawkowanie witaminy ma miejsce w trakcie przyjmowania doustnych preparatów. W takim przypadku dawka musi być o 4 razy większa niż jest to rekomendowane przez lekarzy oraz specjalistów. Przedawkowanie to bardzo niebezpieczna dla zdrowia człowieka sytuacja. Jest to związane z tym, że ma miejsce zatruwanie organizmu. Odbywa się to, dzięki utlenianiu lipidów błon komórkowych w których składzie występują kwasy tłuszczowe nienasycone. Ma również miejsce generowanie niepożądanych nadtlenków. Zbyt duża ilość witaminy sprawia, ze w tkankach, czyli na przykład sercu odkłada się wapno. Skutkiem tego tkanki przestają właściwie funkcjonować. Uważać muszą na siebie przede wszystkim kobiety w ciąży, gdyż zbyt duża ilość witaminy D3 w organizmie może wpłynąć negatywnie nie tylko na nie, ale także na ich nienarodzone dziecko (wady genetyczne oraz inne schorzenia).
Jak rozpoznać niedobór witaminy?
Niedobór witaminy D3 objawia się przede wszystkim nudnościami oraz wymiotami. Występują też bóle brzucha, gorsze samopoczucie, znikomy apetyt, zaparcia i ogólne osłabienie. Osoba, której brakuje witamin nie jest w stanie ugasić pragnienia, zbyt często oddaje mocz, dochodzą do tego bóle oczu oraz głowy. Kiedy dołożyć do tego świąd skóry, nadmierne pocenie się, zaburzenie pracy mózgu i nadpobudliwość mamy stworzoną definicję niedoboru witaminy. W takiej sytuacji warto korzystać ze słońca oraz wzbogacić dietę o suplementy, które dostępne są w każdej aptece.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023