Coraz bardziej popularne staje się noszenie soczewek kontaktowych zamiast tradycyjnych okularów korekcyjnych. Nic dziwnego – to znakomita alternatywa dla okularów, ale także poczucie znacznie większej swobody w wykonywaniu ulubionych czynności. Jednak w porównaniu do okularów, soczewki wymagają nieco większego zaangażowania w kwestii utrzymania czystości i higieny, dlatego niezwykle ważne ważne jest, aby wdrożyć się w rytuał odpowiedniego zdejmowania i przechowywania soczewek – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek
Zdejmowanie soczewek w czterech prostych krokach
KROK 1 – higiena to podstawa
Umyj dłonie, najlepiej z pomocą antybakteryjnego środka, zanim zaczniesz dotykać najbardziej wrażliwej i delikatnej części swojego ciała. Nosząc soczewki najlepiej zrezygnuj ze zbyt długich, ostro zakończonych paznokci. Mogą one podrażnić powierzchnię oka i spowodować niebezpieczne uszkodzenie którejś z jego części. Pamiętaj, aby ręce były suche. Przygotuj niezbędne elementy: pudełeczko do przechowywania soczewek, płyn do ich pielęgnacji oraz znajdź miejsce, które będzie odpowiednio oświetlone. Napełnij pojemniczek świeżym płynem.
KROK 2 – odwrotna kolejność
Soczewki zawsze powinno się zdejmować odwrotnie, niż się je zakłada – tak naprawdę nie ma to nadrzędnego znaczenia, jednak wypracowany nawyk pozwala uniknąć pomyłek przy wkładaniu ich do pojemniczka. Zatem jeśli zaczynasz od nałożenia prawej soczewki, wyjmowanie rozpocznij od lewej. Pomrugaj kilka razy, żeby powierzchnia „kontaktu” odpowiednio się zwilżyła i była nieco bardziej podatna na kolejne zabiegi. Chwyć delikatnie za górną powiekę i palcem wskazującym odciągnij ją ku górze. Teraz przyda ci się druga ręka – palcem wskazującym powoli sięgaj do oka, do momentu, w którym dotkniesz dolnej części „kontaktu”. Zsuń ją ostrożnie poza tęczówkę, na „białą część” oka.
KROK 3 – obydwa paluszki w ruch!
Kiedy już soczewka znajdzie się w dolnej części oka, za pomocą kciuka i palca wskazującego należny delikatnie ścisnąć soczewkę, tak by bez problemu odsunęła się od powierzchni gałki ocznej. Krok 2 i 3 powtórz w stosunku do drugiego oka.
KROK 4 – przechowywanie soczewek
Soczewki mogą być jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Jednorazówki, tzw. „soczewki jednodniowe, oferuje m.in. firma Acuvue – są o tyle wygodne, że zaraz po użyciu można je wyrzucić i nie trzeba przejmować się ich pielęgnacją i przechowywaniem. Z kolei soczewki wielokrotnego użytku są nieco tańsze od jednorazówek, ale wymagają odpowiedniego czyszczenia za pomocą płynu do soczewek, który dostaniesz u swojego okulisty lub w aptece. Bardzo ważne jest, aby nie korzystać z wody z kranu płukając soczewki lub pojemniczek na nie – może dojść do niechcianej infekcji oka.
Jak widać, zdejmowanie soczewek nie jest niczym skomplikowanym ani bolesnym – sam proces jest niezwykle prosty – należy tylko pamiętać o tym, aby nie pomylić soczewek, gdyż każda z nich może mieć różne wartości. Oprócz tego podstawowe zasady higieny pomogą utrzymać soczewki w dobrej kondycji i cieszyć się nimi jak najdłużej.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023