Biegunka zdarza się od czasu do czasu każdemu. Jeśli jednak występuje ona zbyt często należy bezwzględnie odszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Spożywanie nieświeżej żywności, alergie pokarmowe czy wirusy to najczęstsze przyczyny oddawania luźnego stolca. Jak poradzić sobie z tym problemem? Czy węgiel aktywowany na biegunkę to dobre rozwiązanie?
Dlaczego zmagamy się z biegunką?
Przez określenie biegunka rozumie się sytuację, kiedy oddawany stolec jest innej (miękkiej, płynnej) konsystencji. Nie powinna ona przekraczać paru godzin, jednakże wiele osób zmaga się z nią przez kilka dni. Kiedy przedłuża się można winić za nią zatrucie pokarmowe, które zdarza się stosunkowo często. Inną przyczyną występowania luźnego stolca są bakterie oraz wirusy. W przypadku zarażenia się nimi razem z częstymi wizytami w toalecie występuje ból brzucha, wymioty oraz nudności. W niektórych przypadkach pojawia się także gorączka. Wtedy przyczyną dolegliwości może być salmonella bądź bakteria E. coli. Węgiel aktywowany na biegunkę jest jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę już w trakcie wystąpienia pierwszych objawów biegunki.
Jak poradzić sobie z biegunką?
Istnieje wiele przyczyn biegunki. Może być to alergia pokarmowa. W takiej sytuacja pojawia się także wysypka na skórze, zatkany nos oraz trudności w trakcie oddychania. Biegunka pojawia się także w sytuacji, kiedy organizm źle zniósł przyjęty lek. Chodzi przede wszystkim o antybiotyki. W trakcie tej dolegliwości pojawiają się także bóle brzucha, które można zlokalizować poniżej pępka i krew w kale. Węgiel aktywowany na biegunkę może pomóc, ale lepiej jest udać się również do lekarza, aby mieć sytuację cały czas pod kontrolą.
W trakcie leczenia biegunki należy skupiać się przede wszystkim na właściwym nawodnieniu organizmu. W takiej sytuacji nie zostanie zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa. Woda oraz roztwór elektrolitowy to najlepsze napoje, które można dostarczać organizmowi. Kiedy biegunka idzie w parze z intensywnym bólem brzucha należy także sięgnąć o środki działające przeciwbólowo oraz rozkurczająco. Leczniczy węgiel odpowiada za wiązanie w przewodzie pokarmowym toksyn i substancji gnilnych. Odpowiadają one także za pokrywanie błony śluzowej jelit, dzięki czemu biegunka nie jest tak dotkliwa w skutkach.
Z biegunką można radzić sobie także przy pomocy odpowiednich ziół, czyli rumianku, mięty, piołunu, kolendry oraz koniczyny polnej. Suszone borówki i jagody także powinny rozprawić się z problemem, jednakże muszą być bardzo dobrze umyte zanim się je spożyje. Imbir, naturalny jogurt, kefir, chleb, sucharki oraz gotowane warzywa – to produkty po które należy sięgać w trakcie biegunki, jednakże najważniejsze to uzupełniać płyny, gdyż one są o wiele ważniejsze niż jedzenie.
- Inwestowanie w mieszkania na wynajem – kluczowe kroki i wskazówki - 25 września 2023
- Domki nad morzem w Ustce – raj na wybrzeżu Bałtyku - 20 września 2023
- Jak przechowywać i organizować narzędzia ogrodowe — porady dla zapewnienia porządku - 20 września 2023