Po witaminie A, C i E wzrosło zainteresowanie witaminą B, a właściwie – witaminami z grupy B. Nic dziwnego, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to witaminy odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe działanie układu nerwowego. Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie B?
Witamina B: właściwości i działanie
Witaminy z grupy B wpływają głównie na układ nerwowy. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o sprawność intelektualną; duże znaczenie mają również przy poprawie nastroju i łagodzeniu napięcia nerwowego. Inną, niezwykle ważną funkcją jest udział w procesach metabolicznych; witaminy z tej grupy wpływają pośrednio na przemianę glukozy w energię. Warto wspomnieć o właściwościach pojedynczych witamin z tej grupy; np. witamina B1 wspomagają pracę układu sercowo naczyniowego, z kolei np. ryboflawina (witamina B) odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego człowieka. Każda z pozostałych witamin z grupy B (łącznie jest ich dwanaście) również pełni określoną funkcję w organizmie.
Witamina B – źródła, suplementacja
Jakie produkty warto jeść, bo dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin z grupy B? Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w orzechy i pestki dyni, a także fasolę, jajka, nabiał, mleko sojowe, drób czy wątróbkę. Objawy niedoboru są różne dla każdej z witamin z grupy B, jednak na ogół we wszystkich wypadkach można zaobserwować osłabienie organizmu. Wtedy konieczna może okazać się suplementacja witaminy B (np. w postaci tabletek).
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 16 Жовтня 2020
- Na jakie swetry się zdecydować w sezonie jesienno-zimowym? - 12 Жовтня 2020
- Damskie Torebki - 18 Вересня 2020