fbpx
Home > RODZINA > Rozwód – co z dzieckiem?
rozwód dziecko kancelaria walterowicz

Rozwód – co z dzieckiem?

Jak wskazują statystyki i badania środowiskowe, z roku na rok następuje coraz więcej orzeczeń stwierdzających rozpad małżeństwa. W 2015 roku sytuacja ta dotyczyła ponad 10% małżeństw, w 2016 roku już ponad nieco więcej, gdyż ilość ta przekroczyła 18%. Aczkolwiek ponad połowa z tych rozwodników to osoby bezdzietne. Sytuacja i cała procedura związana z rozwodem jest zdecydowanie trudniejsza, gdy pojawiają się w małżeństwie dzieci. Rozpad małżeństwa to sprawa wyłącznie rozstających się partnerów, aczkolwiek sytuację tę najbardziej przeżywają dzieci. Jest to dla nich bardzo stresująca i niepewna sytuacja, gdyż nie wiedzą do kogo będzie należała wyłączna opieka na nimi, jak również obawa przed tym, że ich życie nie będzie wyglądało już tak jak poprzednio.

Opieka nad dzieckiem za porozumieniem stron

Rozwód nie zawsze musi oznaczać stratę kontaktu z dzieckiem przez jednego z rodziców. W większości przypadków, gdy sytuacja związana z rozpadem małżeństwa jest wspólna, to rodzice ustalają między sobą, sprawiedliwy podział obowiązków. Porozumienie daje możliwość łagodniejszego i mniej stresującego podziału opieki. W takim przypadku sąd zamiast ograniczać władzę rodzicielską jednego rodzica do określonych praw, może się zgodzić na, aby byli małżonkowie wspólnie sprawowali władzę rodzicielską. W przypadku rodzeństwa ważne jest, aby wszystkie dzieci wychowywały się wspólnie. Tak więc plan wychowawczy zawarty pomiędzy parterami powinien mieć na względzie przede wszystkim dobro dzieci.

Walka o wyłączną opiekę nad dzieckiem

Polskie sądy są znane z tego, iż opieka nad dzieckiem po rozpadzie małżeństwa trafia pod opiekę matki. Oczywiście do przypadków takich należy dołączyć sytuację, w których ojciec nie jest w stanie nawet w sposób naprzemienny zająć się opieką nad własnym dzieckiem. Jak wskazują badania większość małżeństw rozpada się, ponieważ w rodzinie miała miejsce przemoc domowa, która była kierowana ze strony męża. W takich sytuacjach, aby mieć pewność, iż wyłączna opieka nad dzieckiem będzie przekazana właściwemu rodzicowi, należy dostarczyć do sądu odpowiednie dokumenty, tj. zaświadczenie z Policji o założonej tzw.”niebieskiej karcie”, bądź zeznań sąsiadów i najbliższego otoczenia. Bowiem przy wystarczających dowodach sąd może orzec o całkowitym, bądź częściowym pozbawieniu praw rodzicielskich jednego rodzica. Oczywiście w uzasadnionych sytuacjach.

Alimenty

Rozwód i opieka na dzieckiem wiąże się także z opłacaniem alimentów jednego przez rodziców. Jest to sytuacja dość skomplikowana, gdyż według statystyk większość osób do tego obowiązanych nie spełnia tego obowiązku. W takim wypadku możemy zwrócić się o pomoc do państwa, które to wypłaca obowiązanemu rodzicowi alimenty z urzędu. Obciążając tym samym osobę zalegającą w spełnianiu tego świadczenia. Kwota alimentów jest zasądzana na rozprawie i jest ona adekwatna do osiąganych dochodów danego rodzica. Również jeżeli rodzicie zawarli ugodę pomiędzy sobą odnośnie wysokości kwoty alimentów, to sąd ma obowiązek zawrzeć regulację w tej kwestii.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Rafał Walterowicz z Poznania oferującą doradztwo prawne i podatkowe. Więcej artykułów prawnych, w tym także rozwodowych i alimentacyjnych znaleźć można na blogu kancelarii: www.kancelaria-walterowicz.pl/blog.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.
Redakcja
Ostatnio opublikowane przez Redakcja (zobacz wszystkie)

Redakcja

Specjaliści ds. Copywritingu. Chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą sfery kobiecej od zdrowia, urody, mody po życie rodzinne i miłość. Tworzymy unikalne treści, które zainteresują każdego czytelnika.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *