Wielu pacjentów słysząc skomplikowane nazwy badań, zabiegów i procedur medycznych wpada w panikę i przekłada ze strachu termin wizyty u lekarza. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych jest badanie rezonansem magnetycznym. Ta metoda jest bardzo wszechstronna i pozwala dokładnie zobrazować wnętrze ludzkiego ciała oraz wykryć za wczasu ewentualne nieprawidłowości.
Mimo skomplikowanej nazwy badanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie należy się go bać. Dowiedz się na czym polega rezonans magnetyczny i jak prawidłowo przygotować się do badania. Odpowiemy na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania!
Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym, nazywane też obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego lub w skrócie MRI, to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda obrazowania wnętrza ludzkiego ciała. W medycynie rezonans magnetyczny jest jedną z najpopularniejszych obecnie technik diagnostyki obrazowej.
Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można w nieinwazyjny i nieszkodliwy dla organizmu sposób ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Dzięki ogromnej precyzji rezonansu magnetycznego, podczas badania można wskazać zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Zazwyczaj takie badanie wykonuje się w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.
Jak przygotować się do badania?
Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Po pierwsze, w dniu badania nie należy nic jeść na 3 godziny przed umówioną wizytą w pracowni rezonansu magnetycznego i nic pić na 1 godzinę przed. Ponadto, do badania nie ma potrzeby rozbierania się, jednak warto pamiętać, że ubiór powinien być pozbawiony elementów metalowych, takich jak guziki, paski, czy biżuteria. Jeśli badanym obszarem ciała będzie głowa, należy dodatkowo pamiętać, aby nie używać kosmetyków do włosów i w przypadku Pań zmyć makijaż.
Badanie z nagrodą Nobla
Niewielu pacjentów wie, że badanie rezonansem magnetycznym zostało w 2003 roku nagrodzone nagrodą Nobla. Konkretniej Paul Lauterbur oraz Peter Mansfield zdobyli prestiżową nagrodę w dziedzinie fizjologii lub medycyny za “odkrycia dotyczące obrazowania metodą rezonansu magnetycznego”. To dowodzi ogromnej skuteczności i przydatności badania oraz potwierdza tezę, że rezonansu magnetycznego absolutnie nie należy się bać.
Należysz do grona pacjentów, którzy otrzymali skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym? Musisz wykonać jak najszybciej takie badanie, ale nie wiesz gdzie się kierować? Koniecznie wejdź na stronę specjalistów z tomma.com.pl, którzy posiadają kilkadziesiąt placówek rezonansu magnetycznego na terenie całej Polski. Zaufaj sprawdzonej kadrze i już dziś umów się na wizytę. Odwiedź stronę, aby dowiedzieć się więcej o procedurze przeprowadzania badania.
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 16 oktober 2020
- Na jakie swetry się zdecydować w sezonie jesienno-zimowym? - 12 oktober 2020
- Damskie Torebki - 18 september 2020