Zima to z pewnością okres wzmożonych zachorowań u dzieci. W pełni nierozwinięty układ odpornościowy, częste wahania temperatury, mróz – w takich warunkach nietrudno o infekcję. Oczywiście, nie każda choroba wymaga konsultacji lekarskiej, jednak są sytuacje, w których bezzwłocznie należy sprowadzić na pomoc specjalistę. Zatem, jakich objawów nie można lekceważyć i kiedy trzeba wezwać pediatrę?
Gorączka
W przypadku niemowląt i dzieci do 3 roku życia, gorączki nie można bagatelizować i każdego malucha powinien zbadać pediatra. U starszych dzieci, wskazaniem do konsultacji, jest utrzymująca się powyżej 3 dni temperatura przekraczająca 38⁰C. Wizyta lekarska jest także niezbędna, w razie wystąpienia innych objawów towarzyszących gorączce. Są to wymioty, biegunka, drgawki, wybroczyny skórne, senność lub nadmierne pobudzenie. Czekając na wizytę, możemy próbować obniżyć gorączkę, podając dziecku odpowiedni do wieku lek przeciwgorączkowy lub przygotowując kąpiel o temperaturze niższej o kilka stopni od aktualnej ciepłoty ciała. Natomiast, jeśli oprócz gorączki, dodatkowe objawy nie występują, lekarz podczas wizyty zleca zwykle, przeprowadzenie badania ogólnego moczu, w celu wykluczenia infekcji układu moczowego.
Katar i kaszel
Kaszel u dzieci jest najczęściej objawem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. To niepokojący sygnał, którego nie powinno się lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych zmian w oskrzelach lub płucach. Lekarza trzeba wezwać, gdy kaszel prowadzi do wymiotów, utrudnia bądź uniemożliwia sen lub wywołuje trudności w oddychaniu. Natomiast w przypadku kataru, wskazaniem do konsultacji jest ropna, żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa. Zwykle są to objawy kataru bakteryjnego lub zapalenia zatok, które bez właściwego leczenia, mogą powodować trudne do wyleczenia powikłania.
Męczący kaszel, chrypka, duszności
Takie objawy, występują przy zapaleniu krtani i tchawicy, które w przypadku małych dzieci jest wyjątkowo groźne. Wywołuje niebezpieczne duszności, najczęściej nocne, spowodowane obrzękiem tkanki. Choroba ta, wymaga szybkiego podania sterydowych leków obkurczających, a czasami konieczne jest leczenie szpitalne. Czekając na lekarza, warto okryć malucha ciepłym kocem i stanąć z nim przy otwartym oknie, ponieważ wdychanie chłodnego powietrza hamuje obrzęk krtani, i tym samym ułatwia oddychanie.
Jak znaleźć dobrego pediatrę?
Wizyta z małym dzieckiem w przychodni, może budzić obawy związane z ryzykiem zarażenia kolejną infekcją, dlatego, aby nie narażać malucha, warto zamówić poradę domową. Dobry pediatra (dostępny na wezwijdoktora.pl), dostępny jest telefonicznie i posiada niezbędną wiedzę, doświadczenie i duże pokłady empatii. Gdzie takiego szukać? Przede wszystkim, trzeba zapytać rodzinę i przyjaciół. Ich rekomendacje mogą być bardzo cenne, bowiem informacje pochodzące z pierwszej ręki są najbardziej wiarygodne. Warto także, poszukać w Internecie, gdzie oprócz podstawowych wiadomości, znajdziemy fora na temat lekarzy z wybranego miasta oraz opinie pacjentów. Bez względu na miejsce zamieszkania, można znaleźć specjalistę, który będzie łatwo dostępny w danej okolicy. Na przykład, jeśli szukasz pediatrę na wizyty domowe w Warszawie, sprawdź w Internecie, a bez wątpienia znajdziesz wartościowe informacje i potrzebne numery kontaktowe.
- Kutya Kennel: Ideális Hely a Kutyák Kényelméhez és Biztonságához - 21 szeptember 2023
- Mobilgarázs – praktikus és kényelmes megoldás járművéhez - 7 július 2023
- Mobilgarázsok: praktikus megoldás autójához - 9 február 2023