Dna moczanowa inaczej zwana jest artretyzmem, podagrą czy skazą moczanową. To przewlekła choroba polegająca na zaburzeniach metabolizmu kwasu moczowego, a zarazem jego zbyt wysokim stężeniem we krwi. Rozpoczyna się dotkliwym bólem i zniekształceniem stawów.
Przyczyny choroby
Główną przyczyną dny moczanowej jest zbyt wysoki poziom kwasu moczowego. W wyniku rozpadających się tkanek, tylko konkretna część może ulec rozpuszczeniu. Za duża ilość kwasu, zaczyna odkładać się stawach i tkance okołostawowej, w postaci kryształów moczanu sodu. Nie jest znany dokładny mechanizm powstawania tej choroby, jednak istnieje kilka czynników w szczególności z nią związanych. Są to przebyte urazy, stres, nieprawidłowa dieta, zabiegi chirurgiczne czy spożywanie alkoholu. Duży wpływ na pojawienie się choroby ma zdecydowanie prowadzony styl życia, zażywane leki, wiek, odwodnienie czy zakażenie. Dna moczanowa występuje pod dwiema postaciami. Jej postać pierwotna uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi związanymi z zaburzeniem metabolizmu. Z kolei postać wtórna, występuje jako następstwo białaczki, choroby nerek, objadania się lub głodówki, spożywania alkoholu, odwodnienia organizmu i jego zakażenia. Ponadto może pojawiać się obok cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, nadwagi czy brzusznej otyłości.
Główne objawy dny moczanowej
Choroba przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo. Jej ujawnienie następuję przez pojawienie się nagłego i ostrego bólu w stawie. Może pojawić się w nocy lub nad samym ranem. Jest to ból falowy, jednego dnia może być słabszy, a następnego o wiele bardziej dotkliwy. Co w efekcie prowadzi do tego, że staje się nie do zniesienia. Zaatakowane stawy stają się czułe na ból, obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra jest napięta i błyszcząca. W przypadku braku interwencji u lekarza, mogą pojawić się twarde guzki dnawe, występujące na palcach rąk i nóg, jako grupki kryształków moczanu sodu.
Profilaktyka
Niestety, w przypadku dny moczanowej nie ma jednego sprawdzonego leku, który zatrzymałby chorobę. Jest on bowiem nieuleczalny. Plusem jest możliwość przyjmowania leków zmniejszających stężenie kwasu moczowego, a zarazem wpływające na jego szybsze wydalanie. Leczenie dny moczanowej w głównej mierze opiera się na zminimalizowaniu bólu w czasie ataku, a także zabezpieczenie przed powrotem choroby. W trakcie ostrego okresu należy przebywać pod opieką lekarza, który zaleca przyjmowanie kolchicyny i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Oprócz leków na receptę można stosować również suplementy wspomagające. Hyalutidin HC Aktiv stworzony jest poprzez połączenie kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny. Wpływają one na uzupełnienie związków mazi stawowej. Prawidłowe funkcjonowanie stawów wymaga ciągłego uzupełniania kwasu hialuronowego, który jest elementem budulcowym chrząstki szklistej. Zmniejszy to prawdopodobieństwa występowania bólu, oprócz tego zapewni ochronę wszystkim stawom jednocześnie. Należy pamiętać, że aby uniknąć zachorowania, trzeba dbać o prawidłową masę ciała, a także zmniejszyć do minimum ilość spożywanego alkoholu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Kutya Kennel: Ideális Hely a Kutyák Kényelméhez és Biztonságához - 21 szeptember 2023
- Mobilgarázs – praktikus és kényelmes megoldás járművéhez - 7 július 2023
- Mobilgarázsok: praktikus megoldás autójához - 9 február 2023