Temat szczepień podzielił polskie społeczeństwo. Jedni uznają, że te są niezbędne, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Inni zaś uznają, że to wymysł firm farmaceutycznych, które na szczepionkach zbijają prawdziwe kokosy. Zdania są naprawdę różne i tak naprawdę nie wiadomo, kto ma rację.
Co robić?
Czy Polacy powinni odchodzić od obowiązkowych szczepień? Pamiętajmy, że w innych krajach europejskich wykonuje się ich znacznie mniej i skutkuje to wzrostem zachorowań na choroby, które w poprzednich latach były już prawie wyeliminowane. Z drugiej strony szczepionki są nierzadko jedyną ochroną przed chorobami zakaźnymi, takimi jak dur brzuszny.
Zdanie ekspertów
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przestrzega, że uchylanie się od obowiązku szczepień grozi sankcjami. Osoby niezaszczepione stanowią duże zagrożenie, mogą być roznosicielami niebezpiecznych chorób. Z drugiej jednak strony, przecież ci, którzy zostali zaszczepieni, w większości przypadków nie powinni się niczego obawiać. Szczepionki, jeśli zostanie zaszczepiona nimi określona część społeczeństwa, skutecznie chronią przed zarażeniem.
Kto jest na NIE?
Przeciwnicy szczepień wskazują na skutki uboczne, jakie mieszanki różnych bakterii mogą wywoływać. U małych dzieci najłagodniejsze powikłanie to gorączka lub wysypka. Ale szczepionka może wywołać również nieodwracalne zmiany, na przykład w układzie nerwowym. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy jest źle dobrana albo szczepienie zostało wykonane w złym czasie.
Osoby, które nie mają zamiaru szczepić siebie ani swoich dzieci potwierdzają również, że ich decyzja jest podyktowana niewiedzą w zakresie oddziaływania szczepionki w przyszłości. Nie ma jeszcze badań, które potwierdziłyby brak niekorzystnych skutków ubocznych na przestrzeni kilkudziesięciu kolejnych lat. Wszystko dlatego, że na rynek wciąż wypuszczane są nowe szczepionki, o nowym składzie.
Kiedy szczepienie jest konieczne?
O obowiązkowych szczepieniach mówi również tzw. medycyna podróży. W poradniach, które taką realizują, dowiemy się, jakie szczepienia są niezbędne, jeśli tylko chcemy wyjechać poza granice naszego kraju. Na terenie całej Unii Europejskiej takie nie są konieczne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład tropiki, to kwestie te będą wyglądać już zupełnie inaczej.
Dur brzuszny, cholera, zapalenie wątroby typu A, malaria, tężec czy wścieklizna to choroby zakaźne, na które jesteśmy narażeni na przykład w Afryce. Panuje tam zupełnie inna flora bakteryjna, inne są też warunki higieniczne i sanitarne. W niektóre rejony świata nie dostaniemy się bez zaświadczenia o odbytym szczepieniu. Jeśli takiego nie mamy, odbędziemy kwarantannę, która skutecznie zepsuje nasz wyjazd.
Często szczepienia na te choroby są dobrowolne, ale są jednocześnie standardem, jeśli tylko chcemy cieszyć się wakacjami. Wiele z tych chorób przenoszą komary, bardzo często zachorować można poprzez spożycie skażonej wody, owoców czy warzyw. Wystarczy chwila nieuwagi, by szybko wystąpiła gorączka, wymioty oraz biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet do śmierci.
Jak wspomnieliśmy, zdania na temat szczepień są skrajne. Trzeba jednak przyznać, że w większości przypadków szczepionka stanowi jedyną ochronę naszego zdrowia. Zanim wybierzemy się do przychodni, zawsze zasięgnijmy profesjonalnej porady, dowiedzmy się o szczepieniu i składzie środka. Musi to być nasza odpowiedzialna decyzja.
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 16 října 2020
- Na jakie swetry się zdecydować w sezonie jesienno-zimowym? - 12 října 2020
- Damskie Torebki - 18 září 2020