Problemy z trądzikiem w dorosłym wieku dotykają coraz większej liczby dwudziesto- i trzydziestolatków. Są nie tylko uciążliwe ze względów estetycznych, ale także trudniej je wyleczyć niż trądzik młodzieńczy. Różni się także od niego rodzajem zmian na skórze. W wieku młodzieńczym dokuczają szczególnie zaskórniki, a u dorosłych częściej pojawiają się zmiany zapalne w postaci nieestetycznych krost i grudek.
Trądzik u dorosłych najczęściej pojawia się na brodzie oraz plecach. Wśród skutecznych metod walki z nim, warto wyróżnić zabiegi medycyny estetycznej, które minimalizują zmiany zapalne oraz rewitalizują skórę.
Przyczyny trądziku u dorosłych
Najpopularniejszym poglądem dotyczącym zmian skórnych na twarzy jest to, że za trądzik u dorosłych odpowiada wzrost stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a skuteczną metodą leczenia są tabletki antykoncepcyjne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Bardzo często przyczyną trądziku jest nieodpowiedni tryb życia. Do zmian na skórze przyczyniają się stres, brak odpowiedniej ilości snu oraz zła dieta. Nie należy także bagatelizować czynników zewnętrznych, takich jak wystawianie skóry na działanie klimatyzacji, która wysusza skórę, oraz używanie kosmetyków, które zawierają oleje mineralne zapychające pory.
Objawy trądziku u dorosłych
Trądzik u dorosłych różni się wyglądem od trądziku młodzieńczego. Nie lokalizuje się na całej twarzy, ale zwykle obejmuje tylko jej dolne partie. Oprócz tego pojawia się także na szyi, plecach i dekolcie. O ile nastolatkom dokuczają zwykle zaskórniki oraz pryszcze, o tyle u dorosłych trądzik objawia się stanami zapalnymi, które przyjmują postać krostek oraz bolesnych grudek, które długo się utrzymują. Problemem związanym z trądzikiem u dorosłych jest także sucha skóra, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Częściej niż w przypadku trądziku młodzieńczego pozostają także nieestetyczne blizny oraz przebarwienia, które trudno usunąć.
Leczenie trądziku u dorosłych
Leczenie trądziku u dorosłych jest uciążliwe i długotrwałe. Najlepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub dermatologa. Podstawą kuracji jest odpowiednie oczyszczanie cery, a więc dokładne mycie kosmetykami, które zawierają kwas salicylowy i nie dopuszczają do nadmiernego rogowacenia. Kolejnym krokiem jest nawilżanie. W przypadku trądziku u dorosłych należy przeciwdziałać wysuszaniu skóry. Niekiedy konieczne jest włączenie kuracji lekami hormonalnymi, które regulują poziom androgenów w organizmie. Zawsze wymaga to jednak konsultacji ze specjalistą.
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 16 Oktober 2020
- Na jakie swetry się zdecydować w sezonie jesienno-zimowym? - 12 Oktober 2020
- Damskie Torebki - 18 September 2020